Thanks To All Who Participated in the Belle City Winter Warmer Homebrew Competition

There were 60 entries judged and 71 registered participants, judges, and stewards.

PrintPrint This Page

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Blythin
Co-Brewer: Renee Weinberger
Wee Heavy 9E: Strong Scotch Ale Beer Barons of Milwaukee
2nd Chad Bevers Coffee Fauxbraxas 23A: Specialty Beer Association of Bloomington Normal Brewers
3rd Dan Schlosser Imperial Stout 12 13F: Imperial Stout Beer Barons of Milwaukee

Winning Entries

Table 1: Doppelbock/Eisbock/Baltic Porter (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Josh Strupp
Co-Brewer: Dan Kramer
Zinging Revolution 12C: Baltic Porter Beer Barons of Milwaukee
2nd John Blythin
Co-Brewer: Renee Weinberger
Mark Of The Beast Doppelbock 5C: Doppelbock Beer Barons of Milwaukee
3rd Michael Billings
Co-Brewer: Alyssa Billings
Maester 5D: Eisbock

Table 2: Wee Heavy (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Blythin
Co-Brewer: Renee Weinberger
Wee Heavy 9E: Strong Scotch Ale Beer Barons of Milwaukee
2nd Ben Schreiner Old Riona 9E: Strong Scotch Ale Bull Falls Homebrew Club
3rd Josh Strupp
Co-Brewer: Joe Halser
Three Dachshund’s Collaboration 9E: Strong Scotch Ale Beer Barons of Milwaukee

Table 3: Belgians (Dark/Golden Strong & Specialty) (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Larry Leinberger
Co-Brewer: Joe Kolbach
Sanitarium 37 16E: Belgian Specialty Ale The Beer Barons of Milwaukee
2nd James Werner 3four2 Quad 18E: Belgian Dark Strong Ale
3rd John Blythin
Co-Brewer: Renee Weinberger
The Devil Made Me Do It 18D: Belgian Golden Strong Ale Beer Barons of Milwaukee
HM Adam Dawson 4 Sheets To The Wind 16E: Belgian Specialty Ale

Table 4: Specialty Beer (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chad Bevers Coffee Fauxbraxas 23A: Specialty Beer Association of Bloomington Normal Brewers
2nd Dan Shrigley Glogg Ale 23A: Specialty Beer
3rd Stephen Tomory Sonny’s Bitchin’ Red 23A: Specialty Beer Midnight Carboys

Table 5: Imperial Stout (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dan Schlosser Imperial Stout 12 13F: Imperial Stout Beer Barons of Milwaukee
2nd Matthew Lakota Gluttony 13F: Imperial Stout

Table 6: Old Ale/Barleywine (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matthew Lakota Sloth 19B: English Barleywine
2nd Brian Langenbach Country Inn Old Ale 19A: Old Ale Trubmeisters
3rd Daniel Smith EBW 13 19B: English Barleywine Belle City Home Brewers

Table 7: Delicious Wood Aged (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Melissa Hawver RIS 22C: Wood-Aged Beer Belle City
2nd Chad Bevers Isabell The Great 22C: Wood-Aged Beer Association of Bloomington Normal Brewers
3rd Paul Skinner
Co-Brewer: Mark Johnson
Konka Donk 22C: Wood-Aged Beer

Table 8: Christmas/Winter (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st William Reeves Knock Out Pumpkin Porter 21B: Christmas/Winter Specialty Spiced Beer
2nd James Werner Christmas Cheer Ale 21B: Christmas/Winter Specialty Spiced Beer
3rd Ray Wilda Jingle Balls 21B: Christmas/Winter Specialty Spiced Beer Joliet Brewers Guild